JAK SI VYBRAT ZÁVĚSY

JAK SI VYBRAT ZÁVĚSY

JAK SI VYBRAT ZÁVĚSY

JAK SI VYBRAT ZÁVĚSY?

 

Záclony jsou jedním z klíčových prvků interiéru. Zabírají velkou plochu, někdy dokonce celou zeď, takže k jejich výběru je třeba přistupovat stejně opatrně jako k výběru povrchových úprav.

 

Jak vybrat správné závěsy?

 

Aby se záclony staly harmonickou součástí vybavení, je třeba naplánovat výzdobu oken i ve fázi zpracování designového projektu. Je nepřijatelné kupovat je jako zbytky, když je interiér již zcela připraven. U tohoto přístupu existuje vysoké riziko, že při výběru uděláte chybu. Výsledkem bude, že nebude zdaleka tak efektivní, jak bychom si přáli. Aby se tomu zabránilo, doporučuje se zapojit profesionálního designéra, který vám pomůže udělat správnou volbu.

 

ZÁVĚSY Praha

Barva

 

Barva záclon by měla být kombinována se zbytkem interiéru, ale nesnažte se o přesnou shodu odstínů. Nejprve stojí za to zaměřit se na barvy hlavních povrchů – stěny, podlaha, strop. Které závěsy je lepší zvolit, je jen na vás.

 

Lze rozlišit dvě metody výběru barev:

 

  • Akcentové závěsy vypadají skvěle v lakonických interiérech, zde mohou sloužit jako hlavní dekor. Mohou to být světlé výrobky s potisky nebo výrazné textury, které okamžitě upoutají pozornost.
  • Neutrály jsou často jednobarevné. Nejuniverzálnějšími barvami jsou šedá, béžová a jejich odstíny.

 

Při výběru jasných záclon můžete do interiéru zahrnout objekty přesně stejného odstínu. To má pomoci udělat interiér harmoničtějším, ale v praxi vše vypadá jinak. Opakované opakování stejného odstínu je zastaralá technika, která již dlouho ztratila svůj význam.

 

Pokud se vám vybrané záclony opravdu líbí a určitě chcete tuto barvu použít někde jinde, můžete použít zrcadla. Musí být umístěny tak, aby v odrazu bylo vidět světlé plátno. Díky tomuto triku uděláte interiér zajímavějším a světlejším, aniž by vypadal přetížený.

 

Další důležitou nuancí, kterou musíte při výběru vzít v úvahu, jsou podtóny látky, přesněji její teplota. Pokud je celý interiér navržen ve studených barvách, měl by být také studený odstín záclon. Toto pravidlo platí také pro teplé barvy. Na samotné barvě nezáleží – může mít teplé i studené podtóny.

 

Příklad: Musíte si vybrat béžové závěsy pro obývací pokoj ve stylu podkroví, navržené ve studených barvách. Zdálo by se, že béžová je teplá barva. Ale to je jen konvence, stereotyp. Béžová může být složitá, připomínající šedou, se zjevnými studenými tóny – to bude nejlepší volba.

 

Užitečná rada: tkanina by měla být vybrána o 2-3 odstíny tmavší nebo světlejší než interiér místnosti. To je nezbytné, aby se zdůraznil design oken – a proto není nutné používat světlé barvy nebo výtisky, stačí zvolit správný odstín.

 

ZÁVĚSY PrahaDvoubarevné závěsy

 

Zajímavý trend, který se objevil asi před 5 lety. Tato móda se nerozšířila, takže je vysoce pravděpodobné, že u nás zůstane dlouho. Skvělá volba pro ty, kteří považují monochromatické možnosti za příliš nudné, ale nechtějí používat ani výtisky. Může to být například záclony, ve kterých jsou spodní a horní část šité z látky různých barev.

 

Toto řešení má dvě výhody najednou:

 

  1. Záclony se promění ve znatelný, ale jemný interiérový akcent;
  2. Pomocí různých barevných bloků, které tvoří závěsy, můžete upravit proporce místnosti.

 

Jedinou nevýhodou této možnosti je, že dvoubarevné závěsy požadovaného odstínu a velikosti jsou téměř nemožné najít hotové, je třeba je šit na objednávku. A zde se opět dostanena pomoc návrhář– nejenže vytvoří náčrt, ale také pomůže najít mistra, který tuto myšlenku zrealizuje.

 

Používání výtisků

 

Nyní jsou oblíbené plné závěsy. Jsou univerzální a tento design okna vypadá skvěle v každé místnosti, ať už je to ložnice, obývací pokoj nebo školka.

 

Přítomnost tisku na záclonách je velmi aktivní dekor, který může vypadat nadbytečně. Zde musíte dosáhnout rovnováhy mezi ostatními designovými prvky a tisky ve výzdobě, aby se nehádaly mezi sebou a nevytvářely pocit vizuálního šumu.

 

Alternativou k potiskům je tkanina s výraznou strukturou. Zároveň je plátno stále vnímáno jako jednobarevné, ale vypadá expresivněji než tkanina s úplnou absencí vzoru.

 

Velikost závěsu

 

Délka a šířka závěsu jsou klíčové parametry výběru, které jsou stejně důležité jako barva.

Čím nižší jsou stropy, tím delší by měly být závěsy. Nyní je v módě vyrábět je od podlahy ke stropu a látka leží přímo na podlaze a shromažďuje se v měkkých záhybech. Není to nejpraktičtější možnost, ale vypadá velmi působivě.

Při výběru šířky záclon se musíte zaměřit na šířku okna. Pokud je příliš malá, stojí za to zvolit širokou římsu – s její pomocí můžete vizuálně upravit proporce místnosti.

Umístění záclonové tyče

 

Před nákupem záclon se musíte rozhodnout, kde budou viset. Umístění okapů je jedním z nejdůležitějších bodů, na kterých bude záviset celé vnímání okna.

Pokud jsou stropy nízké, římsa by měla být umístěna přímo na strop nebo pod strop. To vytváří iluzi vysokých oken, což pomáhá zlepšit proporce celé místnosti.

Pokud jsou stropy vysoké, stojí za to snížit římsu blíže k hornímu okraji okna. Nyní tato možnost není příliš populární, ale v některých interiérech vypadá velmi dobře.

Šířka římsy je obvykle větší než šířka okna. To je zvláště důležité, když jsou okna malá – pokud pro ně vyberete správné závěsy, budou vypadat jako skvrny. Takový pochybný efekt zruší veškeré úsilí zaměřené na vytvoření stylového interiéru.

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.